Hírek
2022. Április 23. 08:04, szombat |
Életmód
Forrás: mti - illusztráció: mti
Az eddigi leghosszabb koronavírus-fertőzést dokumentálhatták brit orvosok
Az eddigi leghosszabb Covid-fertőzést dokumentálhatták brit orvosok: egy beteg szervezetében több mint 16 hónapon, 505 napon át volt kimutatható a koronavírus.
A brit páciensnek más betegségei is voltak, és 2021-ben kórházban hunyt el.
Londoni orvosai szerint ritka az ilyen makacs, hosszú ideig tartó fertőzés. A legtöbb ember szervezete magától megszabadul a vírustól, de a szóban forgó, meg nem nevezett páciensnek nagyon súlyosan legyengült az immunrendszere.
A szakemberek kiemelték, hogy az ilyen krónikus fertőzések tanulmányozása elősegítheti az új típusú koronavírus okozta Covid-19 és kockázatainak jobb megértését - írta a BBC hírportálja.
Az esettanulmány szerint a páciens 2020 elején kapta el a koronavírus-fertőzést. Jellegzetes tünetei voltak, és a PCR-teszt megerősítette a fertőzöttséget. A következő 72 hétben hol kontrollvizsgálatok, hogy kezelések miatt többször kellett kórházban feküdnie. Ez alatt az idő alatt mintegy 50-szer tesztelték, és minden alkalommal pozitív lett az eredmény.
Orvosai szerint az alapos laboratóriumi elemzés azt mutatta, hogy minden valószínűség szerint nem többszöri visszafertőződésről volt szó esetében, hanem az először elkapott fertőzéstől nem tudott megszabadulni, még az antivirális gyógyszerek segítségével sem.
Az eset nem a hosszú Covid kategóriájába tartozik, mivel annál a beteg szervezetéből eltűnik a vírus, csak a tünetek maradnak meg hosszú ideig.
Luke Blagdon Snell, a páciens egyik orvosa - aki az esettanulmányt egy közelgő európai orvoskongresszuson ismerteti majd - elmondta, hogy a páciens garatjából vett minták bizonyultak rendre pozitívnak. Az orvos hozzátette: a vírusgenom szekvenálásából nyert információ alapján megállapították, hogy ez egy folyamatos fertőzés volt, a genetikai jellemzői egyediek és állandóak voltak.
A kutatók szerint a hosszan tartó fertőzések ritkák, de már csak azért is fontos a tanulmányozásuk, mert esetleg a koronavírus új variánsai fejlődhetnek ki belőlük.
Snell magyarázata szerint a hosszú fertőzöttség alatt a vírus alkalmazkodik az emberi szervezethez, melyben szaporodik, és ez lehetőséget teremthet új mutációk születésére. Hozzátette: miközben az általuk vizsgált betegek közül néhánynál megfigyeltek vírusmutációkat, veszélyes vírusmutáció egy esetben sem született. Snell azt is hangsúlyozta, hogy egy krónikus fertőzött sem feltétlenül fertőz másokat.
"Amikor a vírus szaporodik, reprodukálnia kell az RNS-ét, mintha egy könyvet kézzel másolnánk. Tudjuk, hogy ha egy egész könyvet kellene leírnunk, hibákat követnénk el, és a vírus is ezt teszi. Minden egyes másolat mutációkat produkál" - magyarázta David Stein, az Exeteri Egyetem orvosi karának munkatársa.
Ezek érdekelhetnek még
2024. December 12. 07:50, csütörtök | Életmód
Átadták a közmédia legrangosabb szakmai díjait
A köz szolgálatáért végzett tevékenység és a példaértékű szakmai munka elismeréseként tíz kategóriában adták át a Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt. által alapított szakmai díjakat szerda este Budapesten.
2024. December 11. 07:36, szerda | Életmód
Tíz magyar étterem nyert el idén Michelin-csillagot
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
2024. December 11. 07:33, szerda | Életmód
Népzenei ihletésű lemezt készített a Bagossy Brothers Company
Csillag az égen címmel népzenei albumot készített a Bagossy Brothers Company. A zenekar 2025. március 8-án az MVM Dome-ban ad különleges koncertet.
2024. December 10. 07:54, kedd | Életmód
A Guns n' Roses jövőre újra eljön Budapestre
Jövőre ismét eljön Budapestre a Guns n\' Roses. A világ egyik legsikeresebb rockzenekara - akárcsak tavaly - a Puskás Arénában ad koncertet 2025. július 15-én.