Városlista
2024. december 12, csütörtök - Gabriella

Hírek

2015. Október 07. 05:00, szerda | Külföld
Forrás: Bálint Marcell, az MTI tudósítója jelenti:

A németek többsége már hibának tartja a Magyarországról elindult menedékkérők beengedését

A németek többsége már hibának tartja a Magyarországról elindult menedékkérők beengedését

A németek többsége már hibának tartja a Magyarországról elindult menedékkérők beengedését

A németek többsége már hibának tartja a Magyarországról elindult menedékkérők regisztráció nélküli beengedését, és úgy véli, hogy a menekülteket az útjukba kerülő első biztonságos országnak kell befogadnia, Németországban pedig befogadási moratóriumot kell bevezetni - mutatta ki egy felmérés, amelyet kedden ismertetett a német sajtó.
A Magyarországról elindult menedékkérők beengedéséről szeptember 5-re virradóra hozott döntést kezdetben a német lakosság kétharmada üdvözölte. A GfK kutatóintézet felmérése alapján viszont megváltozott a társadalmi légkör, és a lakosság 59 százaléka már hibának tartja a döntést, amelyről Angela Merkel kancellár a napokban egy interjúban kétszer is kijelentette, hogy helyesnek tartja és most is ugyanúgy meghozná.

Az ország keleti részén, a volt NDK területén élők 69 százaléka szerint rossz döntés volt a Magyarországról Ausztrián keresztül érkezett tömeg beengedése. Bajorországban, ahol a legtöbben átlépték a német határt, 55 százalék vélekedik így.

A német lakosság 90 százaléka szerint korlátozni kell a Németországban befogadandó menekültek számát. A kérdésről alkotott véleményt befolyásolja a képzettség: minél magasabb iskolai végzettséggel rendelkezik valaki, annál kevésbé valószínű, hogy korlátozáspárti álláspontot foglal el. Ugyanakkor még az érettségivel vagy egyetemi végzettséggel rendelkezők körében is nagyon magas, 84 százalékos a menekültek számának korlátozását pártolók aránya.

A reprezentatív felmérésben megkérdezettek 72 százaléka támogatja, hogy rendeljenek el menedékkérő-befogadási moratóriumot. Minden harmadik német nagyon erőteljesen sürgeti ezt. A keleti tartományokban az országos átlagot jóval meghaladó, 83 százalékos a kezdeményezéssel egyetértők aránya, míg nyugaton az átlagnál kevesebben - 63 százalék - ért egyet a követeléssel, amelyet elsősorban az Angela Merkel vezette konzervatív CDU bajor testvérpártja, a CSU képvisel.

A határok ellenőrzését a németek 81 százaléka támogatja. Ebben a kérdésben is mutatkozik kelet-nyugati különbség: a volt NDK területén 92 százalék, a nyugati tartományokban 79 százalék támogatja a határellenőrzés visszaállítását. Erről a kormány szeptember 13-án határozott, hogy kezelhetőbbé váljon a menedékkérőknek a szeptember 5-ei döntés révén elindult tömeges és ellenőrizetlen beáramlása.

A német lakosság több mint négyötöde, 78 százaléka úgy véli, hogy a menekültekről az első olyan biztonságos országnak kell gondoskodnia, amelyet a hazájukból elmenekülő emberek elérnek. Ez rendszerint nem Németország.

A felmérést a piackutatással és a társadalomkutatással foglalkozó intézetek és cégek szakmai szervezeteinek közös egyesülete (IMSF) rendelte meg. Az egyesület feladata a szakma képviselete a nyilvánosságban. A német lakosság 14 év feletti részére nézve reprezentatív felmérést 1011 ember megkérdezésével végezték el szeptember 18. és 25. között.

Ezek érdekelhetnek még

2024. December 11. 07:31, szerda | Külföld

Donald Tusk: már télen megkezdődhetnek a béketárgyalások

Már ezen a télen megkezdődhetnek az ukrajnai háborúról szóló béketárgyalások - jelentette ki Donald Tusk lengyel miniszterelnök kedden Varsóban.

2024. December 10. 07:51, kedd | Külföld

Az EU további 4,2 milliárd eurót folyósít Ukrajnának

2024. December 09. 07:43, hétfő | Külföld

Szíria - Az EU üdvözölte Aszad bukását

A Bassár el-Aszad szíriai elnök vezette diktatúra vége pozitív és régóta várt fejlemény, ami egyúttal megmutatja a rezsim támogatói, Oroszország és Irán gyengeségét is

2024. December 09. 07:41, hétfő | Külföld

Számos intézkedést tervez Donald Trump az ukrajnai háborút, a migrációt, az adó- és vámpolitikát illetően

Az ukrajnai háború lezárása érdekében aktív lépésekre készül Donald Trump, ugyanakkor az Ukrajnának adott katonai segítség mértéke csökkenhet